Didim’den Boğaziçi’ne Selam

Boğaziçi Üniversitesine Melih Bulu’nun rektör atanmasıyla birlikte bu atamanın Boğaziçi Üniversitesi teamüllerine uygun olmadığı ve atama yöntemi ile rektör atanmasının yanlış olduğunu düşünen ve bu konuda tepkilerini koyan Boğaziçi Üniversiteli akademisyenler ve öğrenciler protesto etmeye devam ederken Akademisyenler rektörlük binasına sırtylarını dönerek ve öğrencilerde kampus içinde çeşitli etkinliklerle atamayı kabul etmediklerini belirtiyorlardı.
Kampus içinde öğrencilere ‘kafanızı öne eğerek yürüyün, iki kişi yan yana yürümeyin’ şeklindeki uyarılar üzerine öğrenciler “başımızı öne eğmiyoruz şeklinde tepkilerini göstermeye başlamışken geçtiğimiz gün kampus içindeki öğrenciler yönelik müdahale gerçekleşti.
Bu müdahaleye 9 Eylül Üniversiteli gençlerde destek amaçlı bu müdahaleye karşı çıkınca gözaltına alınan öğrenciler olduğu açıklandı.
Öğrenciler yönelik bu müdahaleye karşı Didim Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni sendikalar, siyasi partiler ve çeşitli STK’ların temsilcileri bir basın açıklaması ile müdahaleyi protesto edip öğrencilere “Kumpasçıların, Haksızlıkların, Tehditlerin ve Nefret Söylemlerinin Karşısında Diz Çökmeyen Gençlerimizin Yanındayız!” başlıklı bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
KESK Didim temsilciliği önünde gerçekleşen basın açıklamasını Eğitim Sen Didim Baş Temsilcisi Belkıs Kahraman yaptı.
Kahraman’ın yaptığı açıklama şöyle başladı; Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor.
Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.
Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor!” dedi.
Kahraman açıklamasını; “Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır.
Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, İslam dininin değerlerini her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak edenlerin; üniversiteli gençlerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur!” sürdürdü.
Açıklamanın son bölümünde ; “Didim Emek ve Demokrasi Platformu olarak, demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz.
Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz!
Onurlu insanlar boyun eğmez, biz göğe bakacağız.” denildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu