Dersimliler Boğaziçi İçin Eş Zamanlı Açıklama Yaptı

Didim Dersimler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Akın Boğaziçi Üniversitesinde Melih Tulu’nun rektör ataması ile başlayan prtotestolara destek verdi ve Dersim Dernekleri Federasyonu ile birlikte eş zamanlı basın bildirisi yayınladı.
Akın’ın yayınladı basın bildirisinde rektörlerin seçimle getirilmesini, gözaltına alınan öğrencilerin ve dayanışmak için protesto ederken gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.
Akın’ın açıklaması şöyle; Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne sadakati ile bilinen eski bir AKP milletvekili aday adayını rektör olarak atadı. Söz konusu atamayı kayyum olarak niteleyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin ve geniş kamuoyunun demokratik tepkisine polisin sert müdahalesi gecikmedi. Atanan Rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatı ise kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla (!) kampüs kapılarına kelepçe vurmak oldu.

Meselenin esası bellidir: Tepeden inme bir rektör atamasıyla bir üniversitenin kurumsal değerleri, ihtiyaçları ve tüm bileşenlerinin iradesi yok sayılmıştır. 12 Eylül darbesinin ürünü antidemokratik yasalar ve bu darbe hukukunu pekiştirerek getirilen tek kişinin karar verdiği atama yöntemi üniversitelerde kabul görmemektedir. Akademik özgürlüğün ve kurumsal özerkliğin ortadan kaldırılması üniversitelerimizi her geçen gün bilimsel üretimden daha da uzaklaştırmaktadır.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) olarak diyoruz ki; Bu ülkenin halkı demokrasi istiyor. Bu ülkenin yurttaşları demokrasinin en asgari kriteri olan seçme ve seçilme hakkı için mücadele ediyor. İşçiler sendikasını, üniversitenin asli unsurları rektörünü, halk yerel yöneticilerini ve vekillerini özgürce seçmek istiyor. Atanmışlarla, kayyumlarla ve dayatmalarla bu halkın kaderini belirlemeye çalışmak artık kabul görmüyor.”
Didim Dersimler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Akın’ın bildiris şu sözlerle sona erdi; “Nitelikli bilimsel üretim için üniversiteler siyasi otoritenin aracı olmaktan çıkarılmalı, üniversitelerin yönetim organları tüm bileşenlerinin dahil edildiği katılımcı süreçlerle ve seçimle oluşturmalıdır.
Bu toprakların tarihinde her zaman demokratik üniversite mücadelesi, demokratik Türkiye mücadelesinin güçlü bir parçası olmuştur. Bu nedenle üniversitelerine sahip çıkan, demokrasi mücadelesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının haklı mücadelesinin yanındayız.

Aynı süreçte göz altına alınan Dersim Hozat belediyesi eski başkanı Cevdet Konak ve Anadolu yakası Dersim Derneği yönetim kurulu üyesi Ali Ekber Derman keyfi bir şekilde göz altına alınmıştır.

Gözaltına alınan, Tutuklanan öğrenciler ve dayanışmaya için alanlara inen ailelerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu