“KHK Komisyonunda Oyalanıyoruz!”

4 yıl önce görevinden KHK ile uzaklaştırılan Eğitim Sen Üyesi Gökhan Gök’ün görevine iade edilmesi ve devam eden süreçte diğer arkadaşlarının da göreve iade edilmesini isteyen KESK’e bağlı Eğitim Sen Didim Şube Temsilciliğinde bir basın açıklaması yapılarak, talepler dile getirildi.
“Haksız ve hukuksuz ihraçlar görevlerine iade edilmelidir!” talebiyle yaplan açıklamayı Eğitim Sen Didim Temsilcisi Belkıs Kahraman yaptı.

Aydın genelinde 23 Didim’de 8 sendika üyesinin KHK ile uzaklaştırılmasının ardından kurulan komisyonlara dosyaları incelemeye alınan üyelerin teker teker geri döndüğünü hatırlatan Kahraman açıklamasına ; “Mücadele tarihi boyunca darbelerin, baskıların ve anti demokratik uygulamaların hedefi olan Eğitim Sen, nereden gelirse gelsin her zaman darbelere karşı çıkmıştır. Darbelerin asıl hedefi; emek ve demokrasi mücadelesi gerçeğidir. Darbeden hemen sonra ilk olarak, örgütlü olan emek, demokrasi, barış, ekoloji mücadelesi veren kurum ve yapıları ortadan kaldırmak olmuştur. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra darbeyle hiçbir zaman yan yana getiremeyeceğimiz kurum ve kişiler cezalandırılmıştır. KESK ve üyelerine 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra haksız ve hukuksuz bir şekilde saldırılar yapılmış ve birçok üyesi ihraç edilmiştir. Aydın’da 23, Didim yerelinde ise 8 KESK üyesi ihraç edilmiştir.” sözleriyle başladı.
Eğitim Sen Didim Temsilcisi Belkıs Kahraman; “Beş yıl önce gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi başarısız olmasına rağmen, 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ve ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile iktidar, ‘darbecilerle hesaplaşmak’ adı altında kendisi için tehdit olarak gördüğü herkesi hedef almış, siyasi ve idari tasarruflarla kitlesel ihraç politikası benimsemiştir.
Herkesin çok iyi bildiği gibi, hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmayan tüm kararlar yasa dışıdır. Bu nedenle KHK ihraçlarının hukukla, adaletle açıklanacak hiçbir yanı yoktur. Kamuda yaşanan ihraçların niteliğine, kararların alınış şekline, ihraç edilenlere ‘savunma hakkı’ bile tanınmamasına bakıldığında OHAL ve KHK’lara gerekçe olarak gösterilen ‘darbecilerle mücadele’ söyleminin gerçeği yansıtmadığı açıktır.
Sendikal faaliyetlerin hiçbir suretle cezalandırılamayacağı uluslararası sözleşmelerde, insan hakları sözleşmelerinde, Anayasa ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde açıkça tanınmıştır. Bu konuda çok sayıda AİHM, Danıştay ve idari yargı kararı bulunmaktadır. Kamu emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullandıkları için suçlanmaları, ihraç, açığa alma ve sürgün cezaları ile karşı karşıya bırakılmaları tamamen hukuksuzdur. OHAL KHK’lerinden güç alarak her türlü hukuksuzluğa imza atanlar yargı önünde mutlaka hesap vereceklerdir.” dedi.
“Gökhan Gök verilen hukuki mücadeleyi kazandı”
“Bugün Didim’den 22 Ağustos 2019 tarihinde mahkeme kararı beklenmeden haksız ve hukuksuz bir şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü teklifiyle Bakanlar Kurulu onayıyla görevinden ihraç edilen Gökhan Gök, Eğitim Sen olarak yürüttüğümüz hukuki mücadele sonucunda yargı kararıyla görevine iade edilmiştir. En son arkadaşımız da görevine iade edilinceye dek mücadelemiz devam edecektir.” diyen Belkıs Kahraman sözlerini “KHK’ler gidecek biz kalacağız! İşimizi geri istiyoruz! Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın KESK!” diyerek tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu