Para Taekwondo Türk Milli Takımı Didim’de

Türkiye’yi olimpiyatlar düzeyinde temsil yeteneğinde olan ve takım halinde iki kez üst üste dünya şampiyonu ve üç kez de Avrupa şampiyonu olan Para Teakvondo takımı antrenman için Didim’e geldi.
Didim Atatürk Kapalı Spor salonunda antrenmanlarını yapan takımı Didim Kaymakamı Halil Avşar ve Aydın Gençlik spor Müdürü Cenap Fillikçioğlu, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç ve Jandarma komutanı Onur Çark, Didim Gençlik Spor İlçe Müdürü Ufuk Kurucu ile Didim Belediyespor Kulüp başkanı Bedri Altıntaş ziyaret ettiler.
Takım hakkında takımın teknik direktörü İlhan Aşkın takım hakkında bilgiler verdi ve Kaymakam Avşar ve Müdür Firikçioğluna milli takım forması hediye etti.
Daha sonra Didim Kaymakamı Halil Avşar sporculara baklava ikramında bulundu ve sporcular ardından Teknik Direktör İlhan Aşkın, Yılmaz Polat, Serap Aydeniz, Nurullah Celep denetiminde antrenmanlarını sürdürdüler.
Para Taekwondo takımı, Türkiye Taekwondo Federasyonu bünyesinde 2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. 2017 yılında Olimpiyat Komitesinin aldığı karar ile 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarında yarışmalara katılmasına karar verildi ancak pandemi nedeniyle bu olimpiyatlar 2021 yılına ertelendi.. Paralimpik Oyunlarına katılma yolunda Spor Bakanlığı ve Türkiye Taekwondo Federasyonu tüm imkânları seferber ederek, Teknik Kurulun da özverili çalışmaları ile sporcuların oyunlar için gerekli puanları toplamak üzere bir çok turnuvaya katılmalarına imkan tanındı.
Paralimpik Oyunlarında en fazla 6 kategoride sporcu yarışabilmektedir., Türk Milli Takımı olarak 175 ülke arasında 6 sporcu ile (tam takım) katılacak olan tek takım olma özelliği taşıyor.
İlhan Aşkın; “Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeni ile 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarının 2021 yılına ertelenmesi ile birlikte Oyunlara hazırlık yolunda çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir, Parataekwondo Milli Takımı hakkında bilgi vererek, “Türkiye Teakwondo Federasyonu 2009 yılından beri yarışmalar, hazırlık süreçleri ve kamplar olmak üzere her alanda tüm imkânlarla bedensel engelliler taekwondo branşının faaliyetlerini sürdürüyor. Federasyonumuz bu branşa sahip çıktı ve ciddi anlamda hiçbir desteğini eksik etmedi. Bizim maddi imkanlar haricinde manevi desteğe de çok ihtiyacımız var. Gittiğimiz illerde ve kamplarda valilerimiz ve kurum müdürlerimiz eksikliklerini hiçbir zaman hissettirmediler. Hep engelliler tekvandocularımıza destek oldular ve bu da milli takımımızın moral ve motivasyonları daha üst seviyeye çıkıyor. Bedensel engelliler tekvando branşında altı kategori var. Dünya’da altı kategorinin altısında da olimpiyat kategorisi alan tek ülke biziz. Bu bir tarih. Olimpiyatlara iyi hazırlanıp ülkemizin bayrağını asacağımız madalyalarla en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.
28 Şubat’a kadar Didim’de kampta kalacak olan Takım Kadrosu şöyle,
Mahmut Bozteke K44 – 61 kg (1997 Şanlıurfa) Dünya ikincisi-Avrupa Şampiyonu
Fatih Çelik K44 – 75 kg (1992 Adana) Dünya ikincisi
Mehmet Vasıf Yakut K43 – (+)75 kg. (1998 Van) Dünya ve Avrupa Şampiyonu
Meryem Betül Çavdar K44 – 49 kg. (2000 Afyon) Dünya üçüncüsü-Avrupa Şampiyonu
Gamze Gürdal K44 – 58 kg. (1995 Konya) Avrupa Şampiyonu
Şeymanur Emeksiz Bacaksız K43 – (+)58 kg. (1993 Ordu) Dünya ve Avrupa Şampiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu