Altınkum’da Denize Bırakılan Caretta “CORONA YETER” Ölü Bulundu

28 Ekim 2020 günü Didim Altınkum’da bulunup tedavi edilen  Caretta Caretta cinsi kaplumbağa  1buçuk yıl sonra yine Altınkum plajında  karaya vurdu.

Didim Altınkum Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMAR) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden Mühendis İstemihan Kahraman, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didimli Doğaseverlerle birlikte denize geri bırakılmıştı.

Tedavi edildiği DEKAMER’de “Corona Yeter” adı verilen o kaplumbağa   yeniden Altınkum’da karaya vurmuş olarak bulundu.

EKODOSD ve DEKMAR tarafından  yapılan kontrollerde tedavi edilip de bize geri bırakılan caretta “Corona Yeter” olduğu ve öldüğü kesinleşti.

28 Ekim 2020

Yapılan açıklamada ; “BAŞINA GELEN 2. KAZADA KURTULAMADI” denildi

Bugün Didim Altınkum sahiline bir deniz kaplumbağasının vurduğu ihbarı geldi. Didim belediyesini bağlı ekipler kaplumbağayı alarak barınağa getirdiler.

Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip, Didim’den kaplumbağayı alarak Kuşadası EKODOSD derneğine getirdi.

Aydın DKMP personeliyle birlikte kaplumbağanın incelemesi yapılarak kayıt altına alındı.

Üzerinde bulunan TR-Y1615 numaralı markanın Dalyan’da bulunan DEMAKER’de takıldığı tespit edildi.

Deniz kaplumbağalarında, yuva yapmak için karaya sadece dişiler çıktığından bunlara marka takılabilmektedir. Ancak bazen yaralanan ve tedavileri biten erkek kaplumbağalara da marka takılmaktadır.

Markanın önemli yararları olmakta ve Türkiye de hangi bölge de yuva yaptığı, ya da nerede yaralandığı gibi bilgilere ulaşılmaktadır.

Daha önce paragat misinalarına takılarak bir uzvunu kaybeden bu kaplumbağanın da geçmişini daha önce takılmış olan üzerindeki markadan bilmekteyiz.

C.carettaların nesillerini sürdürebilmeleri için önemli bir birey olan erkek kaplumbağanın başına ilk gelen kazada kurtulabildiği, yapılan müdahalelerle denizde 7 ay yaşamını sürdürdüğü, muhtemelen ağlara takılarak nefes almak için su yüzeyine çıkamadığından boğularak öldüğünü tahmin etmekteyiz. Kaplumbağayı incelemelerinin yapılması için DEKAMER’e göndereceğiz.

Daha önce sağ yüzgeci kopan ve önemli derece hasar oluşan 40 – 45 yaşlarındaki erkek Caretta caretta türü iribaşlı deniz kaplumbağası, DEKAMER’de yapılan tedavi sürecinde iyileştiği ve beslenmesini yapabildiği görülerek, Didim’e getirilmişti.

Didim Altınkum plajından Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Manisa 4. Bölge Müdürlüğü ve Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, DEKAMER başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, EKODOSD üyeleri ve Didim’de yaşayan yerli-yabancı vatandaşların katılımıyla iyileşen kaplumbağa Altınkum plajından denize gönderilmişti.

Başına gelen 2. Kazada ne yazık ki kurtulamadı.

Etçil olan C.carettaların denizlerimizde bulunması çok önemlidir. Bugünlerde kıyılarda görülen deniz analarını yoğun olarak tükettiklerinden deniz ekosistemi içinde önemli işlevi bulunmaktadır.

Bu nadir canlılar bazen denizlere atılan plastik poşetleri deniz anası sanarak yutmakta ve yaşamını kaybetmektedir.

Balıkçılar ağlarına ve paragatlarına takılan kaplumbağa gördüklerinde, ihbar etmeleri halinde bu canlıların hayatlarının kurtarılması sağlanacaktır.

Duyarlı insanların çoğalması, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve turistik işletmelerin işbirliği yapması, bu sevimli canlıların sağlıklı bir şekilde yaşaması için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu