“Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır”

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Berrin Muslu Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bir ilçe müftüsünün Cuma namazı öncesi  mübadillere ilişkin söylediklerine dernek olarak tepki gösterdi ve “Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler hem anayasamıza ve yasalarımıza, hem de İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve Türk milletinin içine nifak tohumları ekmeye yöneliktir.” Dedi.

Berrin Muslu konuyla ilgili olarak  “Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlı kalacaklarını belirtti ve  mübadil kuruluşların ortak yayınladıkları bildiriye dernek olarak imza attıklarını söyledi.

Mübadil kuruluşların  yaptığı açıklamada şöyle denildi.

“Düzce ilimiz Akçakoca ilçesinde görev yapan müftü Şaban Soytekinoğlu, Cuma namazı öncesi bir camide verdiği vaaz sırasında Selanik göçmenleri ile ilgili tarihi gerçeklerle bağdaşmayan ve göreviyle ilgisi olmayan ifadeler kullanmıştır. Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler hem anayasamıza ve yasalarımıza, hem de İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve Türk milletinin içine nifak tohumları ekmeye yöneliktir. Devlet memuriyetiyle, müftülük ve din görevlisi olma vasfıyla kesinlikle bağdaşmayan bu çirkin ve suç içerikli sözlerden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımızı, Düzce Valiliğimizi ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Selaniklilere yönelik bu sözlü ve fiili ırkçı sözcüklerin, kendisi de bir Selanikli Müslüman Türk aileden gelen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsına, ilkelerine, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetine saldırı amacını taşıdığı gerçeğini tüm kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Bu vesileyle tekrar etmek isteriz ki biz Balkan göçmenleri ve özelde Selanikliler, Türk Milletinin onurlu birer ferdi olarak Türkiye Cumhuriyetine ve onun kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı korumaya kararlı biçimde devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu