Konuşma Fırsatım Olsaydı (!)

Pandeminin başladığı günlerde en çok tartışma konusu olan eğlence yerlerinin tüm normalleşme dönemlerinde açılmaması bu işkolundaki işletmecileri ve buralarda çalışan tüm personeli  mağdur etti.

Didim’inde içinde olduğu bir çok turistik bölgelerdeki müzikli eğlence mekanlarının kısıtlamalarda sınırlı çalışma saatleriyle  ve müşteri kısıtlamaları mağduriyetlerinin önüne geçemedi.

Geçtiğimiz hafta Aydın’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Didim’de ki işletmecilerle de bir buluşma  düzenledi. “Ülkemizde Normalleşme ve Turizm” konulu toplantıya Didim’den de turizmciler ve   eğlence  işletmecilerinden temsilcilerde katıldı.

Toplantıya katılanlardan Altınkum Yalı Caddesi üzerinde müzikli eğlence  yeri bulunan Yetkin Ertopuz’da davet edildi. Buluşma sırasında   temsilen bir konuşmada yapması istenen ve  işkolunun sorunlarının anlatması ve bunun genel başkan tarafından değerlendirmeye alınacağı belirtilerek davet edilen Ertopuz bu buluşmada konuşma fırsatı verilmemesi üzerine anlatacaklarını ve aktarmak istediklerini Didim Gerçek Gazete’ye anlattı.

Kalabalık  bir salonda gerçekleştirildiği için organizasyonu da eleştiren Ertopuz, burada kendisine  konuşma hakkı verilseydi anlatacaklarının eskiden beri süregelen sıkıntılar değil son bir buçuk yıldır yaşananları ve çözüm yolları önereceğini belirtti ve toplantı boyunca müzik emekçileri ile ilgili olarak tek kelime edilmemesini ve bir konuşmacının yarm saatten fazla konuşarak  kendi haklarını engellediğini de eleştirdi.

Ertopuz yaşadığı sıkıntılı durumu ve işkolunun durumunu anlatmak için hazırladığı konuşmadan satır başlarını;”  Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bizlerin sıkıntılarını dinlemek için düzenlediği “Ülkemiz Turizminde Normalleşme Süreci” temalı Kuşadası’nda ki toplantısına konuşmacı olarak davet edildim. Büyük bir heves ve heyecanla işletmeci, esnaf, çalışanlar, emekçiler ve müzisyenlerin yaşadığı sorunlar için taleplerimizi güzel bir metin olarak hazırladım.   Ama toplantıda ki konuşmacılara verilen sürenin ekonomik kullanılmamasında ve söz alanların uzun süre aslında daha çok pandemi süreci dışındaki sorunlarına değinmelerinden ve hepimizin bildiği sıkıntıları tekrar tekrar anlatmalarından dolayı maalesef konuşmacıların arasında ismim olmasına rağmen konuşma hakkı tanınmadı. Tamamen televizyonlarda izlediğimiz ve bildiğimiz konular saatlerce konuşuldu. Bu toplantı öncesi 1 günüm ve toplantı ile beraber 2 günümü boşu boşuna harcamış oldum. Emeği geçen herkese SONSUZ TEŞEKKÜRLER. Şimdi sizlere kısa ve öz konuşmamı yazacağım. Toplantıda ki en genç insan olarak söz hakkı tanınmadı ve toplantıda bu sorunlar ve çözümler hakkında tek bir cümle edilmedi. Eğer söz verilseydi konuşmam şu şekilde olacaktı” diyerek anlattı.

“Bu talepler benim olduğu kadar  tüm arkadaşlarımın talepleri  olduğuna inanıyorum.

İlk olarak  sıkıntılarımızın giderilmesi için İşletmelerimizin kapanma saatleri 15 Haziran itibariyle 24:00 olarak güncellenmesi. 1 Temmuz itibariyle ruhsatlarımızda ki kapanma saatine göre hizmet vermek istiyoruz.

10 aydan fazla süredir açamadığımız dükkanlarımız için Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)  ) ödemesinin bu sene alınmamasını talep ediyoruz. Açamadığımız ve alkol satamadığımız dükkanlar için vergi vermeyi gereksiz buluyoruz.

Belediyeler tarafından alınan Eğlence Vergisi geçen sene genelge kapsamına girip açabilen dükkanlardan tahsil edildi bu sene bu vergilerin alınmamasını talep ediyoruz. “Sosyal Belediyecilik” mottosuyla yola çıkan CHP’in yerel yönetimlerin aldığı vergilerden kapalı olan esnafların muaf tutulmasını talep ediyoruz.

Açamadığımız dükkanlara kira veriyoruz. Neden ? Devletin hem mülk sahiplerinin hem de kiracıların haklarını gözeterek çeşitli desteklemeler ile düzenlenmesini talep ediyoruz.

Bir müzisyen olarak 22 yaşında bir cesaretle işletmecilik hayatına atıldım. Ancak benim buralara gelmemi sağlayan müzik sektörü ve müzisyen kardeşlerim, büyüklerim zor durumdalar. Kaç müzisyen intihar etti biliyor musunuz ? Kaçı faturalarını, kiralarını ödeyemiyor biliyor musunuz ? Kaçına haciz geldi haberiniz var mı ? Müzisyenlere uzun bir süreyi kapsayacak “Vergi Mükellefi Şartı Aranmaksızın” destekleme paketi talep ediyoruz.” diyen Ertopuz  bu taleplerinin bir kısmının belediye tarafından giderilebileceğini bu konuda Didim Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin  halledebileceğini düşündüğünü de ifade etti.

1 Haziran’da başlayan kısmi açılmayı da değerlendiren Yetkin Ertopuz kendisine konuşma fırsatı verilmeyen toplantıda; “Şu an açık olan ben dahil hiç bir işletme sosyal mesafe kurallarına uymuyor, uyamıyor zaten müşteri gelmiyor .işletmeler, esnaf borç batağında sizler bunun farkında mısınız? Devlet maddi-manevi destek vermediği sürece biz işletmeler bu kurallara  uyamayız. Biz 1,5 yıldır fedakarlık yapıyoruz ? Peki devlet neden bu fedakarlığımıza karşılık olarak bu yukarda belirttiğim taleplere cevap vermiyor ?” diye sormak

Bazı kurumlarını ve oluşumların(AHBAP gibi) müzisyenlere  az da olsa kira  ve fatura desteğinin bile büyük anlamı var. İzmir Büyükşehir benzeri belediyelerinde sokak müzisyenliği yapmak isteyen arkadaşlarımızı kayıt altına alarak belirli bölgelerde ufak ta olsa gelir elde etmelerine izin veriliyor, bende müzisyenlik yapıyorum, arkadaşlarımızın sıkıntılarını çok yakından hissedebiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu