Didim Bunları Hak Etmiyor!

Pandemi nedeniyle onlarca esnaf mağdur olup sezon açılışını beklerken ve herkesin bir an önce maskelerden kurtulmak istediği günlerde, denizi, kumu güneşi ve tarihi mekanları ile tanınan bir bölge olmaya aday Didim’de geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar Didim’in hak etmediği olaylar olarak nitelendirildi.

Bir çok Didimlinin macera filmi izler gibi merakla sonunu merak ettikleri gelişmeler, yaz sezonu ile ilgili umutları azaltıyor.

Geçtiğimiz hafta başında Didim Belediyesi zabıta müdürlüğü ekiplerince 14 Haziran 2021 günü saat 11:00’da mahkemenin vermiş olduğu karar doğrultusunda İşletme ruhsatı olmaması sebebiyle mühürlendi.

İşletme ruhsatının olmamasından dolayı Didim Belediyesi’nce yapılan tebligat, otel sahibinin Aydın 1. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı aldırmasından sonra ertelenmişti. Didim Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmesinin ardından Aydın 1. İdare Mahkemesi kararı kapsamında otelin boşatılması ve faaliyetini durdurması amacıyla alınan karar, tebliğ edildi. Tebligat süresinin dolmasının ardından otelde mühürleme işlemi yapıldı.

Didim Belediyesi  Zabıta Müdürlüğüne vekaleten bakan Murat Hacıfettahoğlu iş yerinin mühürleme işleminden önce, otel yetkililerine mühür uygulama işleminin nedenlerini ve mahkeme kararını açıklayarak, içeride bulunan müşteri, personel, çalışan her kesin dışarı tahliyesini istedi. Ardından zabıta ekiplerince otelin belirlenen giriş, çıkış kapıları ile garaj kapıları ekipler tarafından mühürlendi.

İşlemin  kanuni olduğunu belirten Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay Yaptığı açıklamada;” Didim Belediyesi olarak kanunsuz yapılara ve işletmelere göz yummayacağız. Belediye olarak yaptığımız her işi kanun ve onun ölçülerinde yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Otelin mühürlenmesinin ardından kötü haber  14 Haziran’ı 15’e bağlayan gecede  geldi.  Haberci refleksiyle gazetemiz adına olay yerine gidildiğinde dağılmış masa ve sandalyeler, yaralanmış belediye başkanı ve  bazıları sonradan gelen belediye personeli  ve Didim’den  başkan Atabay’ı seven birkaç vatandaş vardı, daha sonrasında  hastane, tedavi ve başkanın Aydın’a gittiği haberleri ve olay üzerine  Didim’e gelen   Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Ali Çankır Didim Belediyesi önünde yaptığı açıklamada ” Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Aydın Valiliği, Didim Kaymakamlığı, Aydın Emniyet Müdürlüğü, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü detaylı incelemeleri yapıyorlar. Bize bilgi verdiklerinde sizlerle paylaşacağız. Bugüne kadar illegal işlere pabuç bırakmadık, bundan sonrada bırakmayacağız.” ifadelerinde gelişmeler yaşandı.

Emniyet’in yaptığı operasyonla  olaya  karışan şahıslar yakalandı ve olayı gerçekleştirenlerin mühürlenen otelle ilişkileri ortalığa döküldü.

Kanun karşısında her vatandaş uymak zorunda olduğu bazı kurallar manzumesi olduğu bilinmesine rağmen isteklerini sopalarla karşılamak isteyenler Didim’e kötülük etmişlerdir.

Ankara’da Bile Didim Kötü Hareketlerle Gündeme Geldi

Eşkıya Didim’de Hükümdar Olamaz!” başlığıyla  yaşananlar Ankara siyasetinin de gündeminde yerini aldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun  mecliste de  Didim’i dile getirmesi ve saldırıların  çete işi olduğunu belirtmesi ve başkan Atabay’ın hukuksuzluk karşısında dik duracağını söylemesinin ardından Genel Merkez yöneticileri ve Aydın CHP Milletvekilleri ve Aydn Büyükşehir Belediye Başknaı Özlem Çerçioğlu ve  Aydındaki CHP li belediye başkanları Didim’e geldiler.  Didim’de kalabalık katılımlı basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı ve Başkan Atabay’ın arkasında olduklarını belirttiler.

Şiddet ve Siyaset İlişkisi

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a uğradığı saldırıdan dolayı geçmiş olsun ziyaretinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili  Akif Hamzaçebi saldırının arkasında çetelerin olduğunu ve bu çetelerin  Ak Partili Milletvekili Metin Yavuzlarda organik ilişkisinin bulunduğunu söyledi.

CHP İlçe binasında partililere buluşan Hamzaçebi Otelin açılışına katılan Yavuz’un bu çetelere destek olma işareti verdiğini  belirtti ve aralarında ticari ilişkinin de olduğunu belirtti.

Akif Hamzaçebi bir belge göstererek ticaret sicil gazetesinde çıkan bir ilanda Metin Yavuz’un eşine ait bir şirketin Kaçak inşaat yapan ve ruhsatsız işyeri kaçak kişiye 17 Ağustos 2020 günü  250 bin Tl karşılığında satıldığının  resmi belgesini gösterdi ve  bu ilişki  her şey gösteriyor ki bu şahıslar  güçlerini merkezi hükümete dayamışlar ve bu şahıslara sahip çıkılmış.

Hamzaçebi bu belgenin Milletvekili Metin Yavuz tarafında cevaplandırılmasını da istedi ve  “Didim’in bağırsaklarını bu çetelerden temizleyeceğiz” dedi.

Hamzaçebi ; “Açılış töreni için milletvekili oraya gidiyor otelin ruhsatı yok işletme ruhsatı yok açılış töreni düzenliyor otelin sahipleri ve bir Aydın milletvekili Ak parti Aydın milletvekili Metin Yavuz açılışa gidiyor iktidar gücünü arkasında hisseden Bir kişi bir grup bu güçle benim önünde kimse duramaz anlayışıyla harekete geçiyor ben iktidar partisi milletvekili sayın Metin Yavuz’a sormak istiyorum ruhsatı olmayan işletme ruhsatı olmayan kaçak olan bu otelin açılışına niye gittiniz hangi nedenle gittiniz hangi ilişkiler sizi otelin açılışına götürdü bunu çok konuşmak tartışmak zorundayız bunu beni soracağın yer de burasıdır bunu cevabını İnşallah alırız alamazsam bu soruyu başka platformlarda da sormaya devam edeceğim iktidar gözünün milletvekili kanalıyla orada hissettirilmesi o oteldeki kanunsuzlukları o otelin yapımındaki usulsüzlüklerin onun arkasındaki kirli ilişkileri iktidar gücüyle örtbas edilmesi alamadık başka hiçbir anlamı yoktur” diye de konuştu.

Didim’in Denizlerine Saldırda yeni gelişme yok

Didim’in hak etmediği bir durumda Marmara denizinde yaşanan müsilaj benzeri bir tehlikenin yaklaşmakta olduğu ve bunu önleyecek doğal yaşam olduğunun unutulmaması gerekiyor ve geçtiğimiz yıllarda kaçak avlanırken artık yasal avlanma izinleri ile Didim’i de içine alan Ege denizinde 400 tekne  ile başlatılan saldırı çeşitli STK’larca engellenmek istenen e davalar açılan Deniz Patlıcanı avcılığı ile ilgili her hangi bir kararın açıklanmaması ve bilim insanlarının Marmara denizindeki kirliliğin  kontrolsüz deşarj ve Deniz patlıcanı avcılığının denetimsiz yapılmasının etkileri dillendirilirken, Didimliler bakanlıklardan bu konuda yasaklandığına dair haber bekliyor

Menderes ölüyor

Menderes ırmağı üzerinde Didim sınırları içindeki bölgelerde turizmle ilgili bazı projeler dillendirilirken, kuş gözlemciliği benzeri doğa güzellikleri ile ilgili projeler hazırlanırken Menderes ırmağının geçtiği şehirlerdeki sanayi işletmelerinin  arıtmadan boşalttıkları atıklar, jeotermallerin   reenjeksiyon sistemleri kurmayıp  atıklarını kısa yoldan  ırmağa bırakmaları Menderesin deniz döküldüğü yer olan Didim sınırlarında susuzluğun baş göstermesi ve olan suyun bırakın turizm amaçlı projeler tarımsal amaçlı  kullanıma bile uygun olmaz hale getiriliyor.

Rant uğruna kenti çetelerin işgali varmış gibi algılanması, Rant uğruna imara aykırı yapılaşmanın ve hazine arazilerinin işgali,  denizlerin  kirlenmesi ve yaşamında önemli bir yer tutan denizin kirlenme tehlikesi, ve kurumuş topraklar  ve tarım yapılamaz hale gelme tehlikesi  unutulmamalı.

Tüm Didimlilerin hislerine tercüman oluyoruz ve  “DİDİM BUNLARI HAK ETMİYOR!” diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu