CARETTALAR DİDİM’İ SEVDİ

Aydın bölgesi, Türkiye’de deniz kaplumbağaları yuvalama alanı dışında kalmasına rağmen, Caretta carettaların 2019 tesadüfen görülmesinin ardından bu yılda  Didim kıyılarına da yuva yaptıkları öğrenildi..

Son olarak 2019 yılında Parlamenterler sitesine yuva yapan C.caretta türü iribaş deniz kaplumbağası, birkaç gün önce plaja çıkmış ancak yuva yapmadan denize geri dönmüştü.

30 HaziranÇarşamba günü 03.00 sıralarında tekrar plaja çıkan kaplumbağayı gören site sakinleri, uzaktan izlemişler ve kumları eşelediğini görüp  EKODOSD’u arayıp haber verdikten sonra bölgeye gelen yetkililer biraz araştırdıktan sonra yuva yerini tespit ettiler  ve yumurtaların olduğunu tespit ettiler.

Yuva alanının çevresi, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, EKODOSD ve Site Yönetimi işbirliğiyle koruma altına alınarak, bilgilendirme panoları asıldı.2019 yılında, 77 yavrunun çıktığı yuvadan, bu yıl kaç yavru çıkacağı site sakinleri arasında merak konusu oldu. Parlamenterler sitesinin sakinleri ve özellikle çocuklar, C.carettanın kendi plajlarına yuva yapmasını çok sevindiler.

Site sakinleri arasında olan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar da yuva alanını ziyaret ederek, kaplumbağa konusunda bilgi aldı. Kendisinin Mersinli olduğunu ve kıyılarında deniz kaplumbağalarının yoğun bir şekilde yuva yaptığını ve korunmaları için herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledi.

Parlamenterler sitesi yönetim kurulu başkanı Caner Ataman da; C.carettanın tekrar sitelerinin kumsalına gelerek yuva yapmasından son derece mutlu olduğunu, bu tür nadir deniz canlılarının korunması için kendilerinin de çok duyarlılık gösterdiklerini ve kumsallarında bulunan yuvaya sahip çıkacaklarını belirtti.

Site yönetimiyle görüşen EKODOSD. C.caretta yavrularının çıkmadan önce Parlamenterler sitesinde bir sunum gerçekleştirecek ve farkındalık çalışması yapacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu