CARETTALAR ŞİMDİ DE MANASTIR KOYUNDA

Bayramın 1. Günü sabah 05.00 sularında, Didim ilçe sınırları içinde bulunan Manastır Koyunda yer alan Aquasis De Luxe Resort Hotel plajında kumsala çıkan Caretta caretta türü iribaşlı bir deniz kaplumbağası yuva açarak 80’e yakın yumurtasını bıraktı.

Güvenlik personeli tarafından görülen C.caretta için,  Hotel yetkilileri tarafından EKODOSD’a bilgi verildi.

Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ve EKODOSD üyeleri tarafından yuva alanı tespit edilerek, gerekli koruma önlemleri alındı.

Hotel yönetimi tarafından da yuva alanın yanındaki şemsiyeler ve şezlonglar kaldırıldı.

Hotel personeline ve plajda bulunan vatandaşlara deniz kaplumbağaları, mevcut yuva ve süreci hakkında bilgilendirme yapıldı.

Son 20 gün içinde Didim’de Parlamenterler sitesinde 2, Aquasis De Luxe Resort Hotel kumsalında 1 C.carettanın yuva yapması bölge sakinlerini de çok sevindirdi.

Özellikle çocuklar, Ağustos ayı içinde ve Eylül ayı başlarında çıkacak yavrular için şimdiden merakla beklemeye başladılar.

Çevreci Dernek EKODOSD’tan yapılan açıklamada; “Nesli tehlike altındaki nadir deniz canlıları olan Deniz Kaplumbağalarının, Didim ve Kuşadası kumsallarına gelecekte daha yoğun bir şekilde yuva yapacaklarını tahmin ediyoruz. Bu konudaki izlemelerimiz devam ediyor.

Kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, turistik işletmeler ve vatandaşlarla birlikte, bu sevimli canlıların neslini devam ettirmesi için güzel bir işbirliği oluşmuştur.

Dikkat edeceğimiz en önemli şeylerden biri, denizlerimizin temiz tutulmasıdır. Özellikle kumsallarda uçuşan ve denize giden plastikler deniz kaplumbağaları için önemli bir tehdittir. Bu tür atıklar mutlaka toplanmalı ve denize gitmesi önlenmelidir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu